Věda a Technika

21.11.2017

Má ruská propaganda utrum? Na Googlu ji už neuvidíte

Mountain View - Společnost Alphabet začne kontrolovat a filtrovat ruskou propagandu ve vyhledávači zpráv Google News. Pro server Motherboard to řekl Eric Schmidt, jeden z vysoce postavených členů společnosti.

21.11.2017

Země je placatá a NASA lže. Zastánci teorie na konferenci přiletěli z celého světa

Raleigh (Severní Karolína, USA) - Kdo v dnešní době ještě věří tomu, že je Země placatá? Zřejmě hodně lidí, mnou si ruce organizátoři mezinárodní konference o tom, jak to skutečně se světem je. Ta se uskutečnila minulý týden v Raleigh v Severní Karolíně a příznivci se sjeli z celého světa.

21.11.2017

Další krok k nesmrtelnosti? U náboženské skupiny Amišů se objevila unikátní genetická mutace

Amišové, skupina křesťanských věřících, kteří žijí v Kanadě a USA a odmítají jakékoli moderní technologie včetně těch lékařských, našli způsob, jak si prodloužit život o nejméně deset let. Nepomohl jim k tomu však žádný vynález, ani recept, ale vada v genetickém kódu.

21.11.2017

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.Další články k tématu:V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačůNetflix slaví 20 let. V ČR už nabízí více než polovinu toho, co v USAVstup HD programů České televize by mohl nakopnout nové TV vysíláníHrozí konec bezplatného TV vysílání? Spíše ne, ale Senát čeká bitvaNa podzim by do televizní přechodové sítě měly přibýt další televize

21.11.2017

Přikazuje Korán zahalování? Mýty o hidžábu, kterým věří i samotní muslimové

Ženy s vlasy zakrytými závojem tzv. hidžábem, jsou symbolem islámu a zdrojem mnoha kontroverzí. Jak pravicoví odpůrci islámu, tak feministky se shodují v tom, že se jedná o nepřípustný nástroj ponižování ženy. Muslimky považují hidžáb za znak jejich náboženské identity, jenž je na stejné úrovni jako kříž nesený křesťankami. Podle Ejaze Naqviho, lékaře a vedoucího Islamic Center of Zahra v americkém městě Pleasanton, však mnohé muslimky a mnozí muslimové mají o hidžábu velmi zkreslené představy. Co o hidžábu říká Korán?

21.11.2017

Vědci potvrdili odhalení prvního tělesa z jiné sluneční soustavy

Astronomové potvrdili, že záhadné vesmírné těleso, které minulý měsíc proletělo kolem našeho Slunce, skutečně pochází z jiné sluneční soustavy. Podle deníku The Guardian vědci k tomuto závěru dospěli po analýze oběžné dráhy objektu, které téměř s jistotou nemůže být dosaženo v naší sluneční soustavě.Další články k tématu:V blízkosti Země proletěl malý asteroid, otestoval varovný systém. Nebyl nebezpečnýNASA vypustila sondu mířící k asteroidu. Může přispět k objasnění vzniku života‚Nevypočitatelný‘ asteroid změnil dráhu: kolem Země proletí až v úterýV březnu mine Zemi nejistě letící asteroid. Bližší proletí v září

21.11.2017

Šest let ho nikdo neviděl, až dodnes. Podívejte se, jak vypadá vybuchlý reaktor ve Fukušimě

V pátek 11. března 2011 udeřilo na severovýchodě Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů. Vyvolalo desetimetrovou přívalovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů pobřeží ostrova Honšú a mimo jiné také jadernou elektrárnu Fukušima. Šlo o největší jadernou katastrofu od dob Černobylu a dodnes nikdo nevěděl, jak to uvnitř elektrárny vypadá.

21.11.2017

Vědci v tichosti provedli pokus, který může zachránit miliony lidí. Takový výsledek ale nečekali

Hladomor je problém nejen ve vnitrozemních afrických zemích, ale i v některých přímořských nebo asijských státech. Snaží se proti němu bojovat humanitární organizace, soukromí majetní podnikatelé i vědci. A ti nyní hlásí úspěch, který by mohl celou situaci změnit.

21.11.2017

Jedinečná šance: Začne prodej vstupenek na zatmění Slunce, pospěšte si

Santiago de Chile - Fanoušci astronomie budou moci v observatoři La Silla v Chile, která je součástí Evropské jižní observatoře (ESO), sledovat úplné zatmění Slunce. Ve středu začne prodej sedmi set lístků, cena je 200 eur (5100 korun).

21.11.2017

Rusové na Měsíci

V březnu 1968 zachytili odborníci NASA hlas rusky mluvícího kosmonauta z Měsíce. Vyvolalo to šok. Rusové opět první – už vyslali první družici, prvního živého tvora do vesmíru, prvního muže i první ženu! A teď jsou i první na Měsíci? Bylo to ale trochu jinak.

21.11.2017

Kamery ve Finsku zachytily jasný meteor, vědci hledají meteority

Časosběrná kamera v Laponsku zachytila ve čtvrtek večer v této nejsevernější části Finska ohnivou kouli, jejíž průlet podle finské televize doprovázely hlasité rány slyšitelné v okruhu několika set kilometrů. Český vědec z Helsinské univerzity Tomáš Kohout řekl, že šlo o velmi jasný meteor neboli bolid. Další články k tématu:Vědci zkoumají vzácnou poruchu spánku, hledají dobrovolníkyVědci z USA tvrdí, že v textovkách našli vzorec ukazující na ležAmeričtí vědci provedli první pokus o cílenou změnu DNA v těleOstravští vědci udělali aplikaci o vážkách, napadla zpěváka BártuSrdce naložené v koňaku. Díky němu vědci vyřešili záhadu Chopinovy smrti

21.11.2017

Měsíc měl svého času atmosféru. Vydržela asi 70 milionů let

Z výsledků nového výzkumu plyne, že Měsíc měl před 3 až 4 miliardami let atmosféru. Ta prý vznikla poté, co výbuchy sopek hnaly plyny nad jeho povrch příliš rychle na to, aby mohly uniknout do vesmíru – a vydržela přibližně 70 milionů let.

21.11.2017

Kyborg jste, pokud se tak cítíte, vysvětluje umělec a aktivista Neil Harbisson

Neil Harbisson je první úředně potvrzený kyborg na světě. Narodil se s poruchou zraku, jeho oči nevnímají barvy. Poradil si tak, že sestrojil přístroj, kterým vnímá barvy pomocí antény napevno připojené přímo do jeho lebky. Při své pražské návštěvě poskytl exkluzivní rozhovor Magazínu Leonardo.

kontakty