Věda a Technika

24.05.2018

Nad Českem prolétl jasný bolid, úlomky mohou být u Prostějova

Praha - Velmi jasný bolid, který byl ve středu večer vidět na obloze především ve východní části Česka, mohl zanechat úlomky na Prostějovsku. Zaznamenala ho bolidová síť, což je soubor speciálních kamer. Na zajímavý úkaz, kterého si všimli i laičtí pozorovatelé, upozornil dnes Astronomický ústav Akademie věd ČR. Astronomové vypočítali, kdy bolid vstoupil do atmosféry a jakou rychlostí se pohyboval.

24.05.2018

Objev olomouckých vědců pomůže určit střelce z otisků prstů na místě činu

Usnadnit práci kriminalistů může nový objev olomouckých vědců. Přišli s metodou, jak z pouhých otisků prstů prokázat, kdo střílel. Odhaluje totiž zplodiny, jež zůstanou v papilárních liniích.Další články k tématu:Olomoučtí vědci vyvinuli přístroj na měření teplotní odolnosti rostlinHistorikům pomohou odhalovat tajemství uměleckých děl chemici a fyziciVědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátkaVědci objevili na jihovýchodní Moravě novou variantu Parkinsonovy nemociOlomoučtí vědci naučili ječmen produkovat lidskou látku proti infekcím

24.05.2018

Jaké by to bylo, kdyby Země měla dvě Slunce?

"Pokud existuje nějaký střed vesmíru, tak tahle planeta je ta nejvzdálenější." Tvrdil Luke Skywalker o planetě Tatooine. Jaké by to asi bylo žít na planetě se dvěma Slunci, jako měl Tatooine?

24.05.2018

Mezinárodní vesmírná stanice bude viditelná okem a bude snímat Česko

Mezinárodní vesmírná stanice ISS přelétá nad naším územím každou chvíli a není zase tak výjimečná situace, kdy je viditelná pouhým okem. Zajímavé však je, že v pátek bude z paluby ISS fotit Česko astronaut s českými předky Andrew Feustel.Další články k tématu:„Náš“ kosmonaut Andrew Feustel a Ricky Arnold vystoupili z ISS do vesmíruOpět s Krtečkem na palubě. Sojuz úspěšně zakotvil u ISS„Náš“ kosmonaut se vrací do vesmíru a opět s sebou veze něco z ČeskaAmerický astronaut Andrew Feustel odpovídal na vaše dotazyVIDEO: Vžijte se do kůže kosmonauta a podívejte se na Zemi

24.05.2018

Musk v boji proti fake news: Spustí speciální portál, nazve ho ruským slovem

New York - Americký podnikatel Elon Musk se chce zapojit do boje proti smyšleným zprávám a hodlá otevřít webový portál hodnotící pravdivost zpráv a poctivou práci jejich autorů i vydavatelů. Napsal to ve středu na twitteru. Uvažuje prý o tom, že svůj web nazve ruským slovem Pravda.

24.05.2018

Facebook usadil Evropany. Odškodnění za zneužití jejich dat platit nehodlá

Brusel - Americká internetová společnost Facebook pravděpodobně neodškodní zhruba 2,7 milionu svých evropských uživatelů, jejichž osobní údaje zneužila analytická společnost Cambridge Analytica. Nešlo totiž o citlivá bankovní data, uvedla ve středu firma provozující stejnojmennou sociální síť. Odpověděla tak na zbylé otázky, na které během úterního setkání s vedením Evropského parlamentu již nestihl reagovat zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

24.05.2018

Operační sál, tunel, nebo světlo. Co skutečně vidí umírající lidé?

Říká se, že člověku před smrtí proběhne celý jeho život před očima. Jestli je to ale skutečně pravda se pokusili zjistit lékaři z izraelské nemocnice, kteří zkoumali myšlenky a pocity lidí, kteří měli nějakým způsobem blízko ke smrti. Výsledky jejich bádání zveřejnily americké vědecké magazíny.

24.05.2018

Co skutečně dokáží vejce? Obří výzkum ukázal, že se vědci spletli

Vejce zvyšují hladinu cholesterolu. Obecně známá průpovídka, která se o této potravině říkala dlouhé roky, a lidé se proto jejich nadměrné konzumaci vyhýbali. Jak se později ukázalo, mezi konzumací vajec a srdečními chorobami neexistuje žádná spojitost. Až dnes ale vědci konečně zjistili, co vejce s lidským tělem dokáží.

24.05.2018

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Notebook o velikosti 15,6" a hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet s Chrome OS a rozšířenou realitou nejen do škol. To jsou nejzajímavější „neherní“ kousky z jarního představení novinek společnosti Acer.

24.05.2018

Tajemství Michaela Jacksona odhaleno. Jak dokázal svým tancem popírat gravitaci?

Vliv Michaela Jacksona na svět hudby a tance je nediskutovatelný. Již za života překonal mnoho rekordů a na jevišti předváděl neuvěřitelné taneční kousky. Jeden však nepřestal vědce udivovat do dnes: Michael v něm totiž podle nich porušil gravitaci, píše CNN.

24.05.2018

Katastrofa nepředstavitelných rozměrů? Tohle nastane, až lidé vykácí pralesy

Za posledních 25 let lidé zcela zničili desetinu netknuté přírody. Podle serveru The Guardian to tvrdí skupina vědců, která varuje, že do konce století planeta Země přijde vlivem lidské činnosti o všechny deštné pralesy a další místa, která zůstávala po stovky let stranou lidského zájmu.

24.05.2018

Tajemství psího zraku: Vidí opravdu černobíle?

O oblíbených čtyřnohých mazlíčcích koluje mezi lidmi množství představ a mýtů. Ať už se jedná o to, že psi vidí černobíle nebo to, že vrtění ocasem je vždy přátelské gesto. Zatímco některé představy jsou poměrně neškodné, jiné mohou psovi či lidem kolem něho uškodit. Představíme vám několik nejznámějších mýtů o psech.

24.05.2018

Český vědec zjistil, jak přesně se mění energie při fotosyntéze

Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd (AV ČR) dokázal přesně změřit, jak se v rostlinách šíří a mění energie při fotosyntéze. Ukázal, že se tak děje jinak, než se dosud předpokládalo. Při výzkumu spolupracoval s více vědci, mimo jiné s Davidem Bínou z Biologického centra AV ČR. Další články k tématu:Vědci zjišťují, jak lépe odhalit nemoc trápící hlavně zemědělceObezita závisí víc než na genech na životním stylu, zjistili vědciAustrálie neumožnila vědci, aby odletěl do Švýcarska zemřít. Švýcarská klinika to kritizujeNovozélandští vědci zaznamenali nejvyšší vlnu na jižní polokouliDěti v břiše matky rády naslouchají Bachovi, tvrdí vědci

24.05.2018

Záhada: Země pod malou britskou vesnicí se neustále zvedá, a nikdo neví proč

Jmenuje se Willand, nachází se v Devonu a má cca 6000 stálých obyvatel. Na první pohled jde o úplně obyčejnou vesničku, jenže taková rozhodně není. Jak totiž ukázala analýza satelitních snímků, Willand „roste“ do výšky – momentálně rychlostí cca 2 cm za rok.

kontakty